Msze Święte

Msze św. w niedziele i święta:
godz. 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00
W okresie wakacyjnym:
godz. 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00, 20.00

Msze św. w dzień powszedni:
godz. 7.00 i 18.00
(dodatkowo wtorek, piątek i sobota - godz. 9.00)
w okresie wakacyjnym: godz. 7.00 i 18.00
(dodatkowo wtorek, piątek i sobota - godz. 9.00)

Zaproszenie na Mszę Świętą odpustową i koncert Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza

Czas wracać! Świętujmy razem. Zaproszenie na Mszę Świętą i koncert  Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza.

Pisząc poniższe słowa zachęty obserwuję wpadające przez okno ciepłe promienie słoneczne. Myślę o zbliżających się Dniach Patrona Miasta – św. Mateusza. Zastanawiam się, czy w te dni będzie równie piękna pogoda. Niestety tego nie wiemy, trudno jest zaufać długoterminowym prognozom pogody. Z doświadczenie sporo ponad dwudziestu lat wiem, że warunki atmosferyczne nigdy nie przeszkodziły w przebiegu Dni Patron, a wręcz przeciwnie w ogromnej większości pomagały. Miejmy więc nadzieję, że św. Mateusz zatroszczy się o właściwą pogodę.

W tym roku nasze uroczystości będą niezwykle bogate. Ich pogram uatrakcyjnią uczestnicy grup rekonstrukcyjnych, które wezmą udział w VIII Pikniku z Husarią oraz imprezy towarzyszące XX–ym Światowym Letnim Igrzyskom Polonijnym, które odbędą się w naszym mieście. Szkoda, że to wszystko w jeden weekend, ale – zdaniem organizatorów – nie dało się inaczej. Warto więc wyjść z mieszkań i wspólnie odpoczywać, świętować.

Centralnym wydarzeniem dla wierzących jest Msza Święta odpustowa. Warto skorzystać z daru odpustu. Możemy to uczynić przystępując do sakramentu pokuty i przyjmując tego dnia Komunię Świętą. Wyspowiadać się można wcześniej lub podczas uroczystości.

Eucharystię będzie celebrował ks. bp Wiesław Lechowicz, sufragan tarnowski. Od 2011 roku jest delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Jego wizyta w Pułtusku jest związana z mającymi się odbyć w naszym mieści Igrzyskami Polonijnymi (niektórzy używają terminu – Olimpiada Młodzieży Polonijnej).

Każdego roku dbamy, aby liturgia sprawowanej Mszy Świętej był piękna i jednocząca wszystkich mieszkańców. Z taką intencja zapraszamy do udziału wszystkich członków Rady Gminy, niezależnie od podziału na frakcje polityczne. Podobne zaproszenie kieruję do mieszkańców Pułtusk, okolicznych wiosek i gości.

Dużą wagę przywiązujemy do procesji eucharystycznej, która jest po sumie odpustowej. Dbamy, aby była liczna i piękna. Do tej pory to się nam udawało. Zwracam się do asysty procesyjnej, wszystkich pocztów sztandarowych, orkiestry strażackiej o pozytywną mobilizację. Proszę Dyrekcję szkół i przedszkoli, nauczycieli i rodziców o pomoc w zorganizowaniu dzieci i młodzieży do niesienia w procesji poduszek, szarf od chorągwi, udziału w Gwardii św. Mateusza, sypaniu kwiatkami. Nie ma w naszej diecezji piękniejszej od naszej procesji. Zapraszam wszystkich do jej uświetnienia przez osobisty udział.

Ważnym wydarzeniem kulturalnym będzie koncert Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza w odpustową niedzielę o godz. 19.15. Po pandemicznej przerwie wracamy do tradycji, cieszących się ogromną popularnością, koncertów, organizowanych w Dni Patrona w naszej świątyni. Mam nadzieję, że będzie to potężna „garść” duchowej strawy, darowana nam ku pokrzepieniu, a być może uzdrowieniu. Zapraszamy.

Zachęcam Czytelników Sygnaturki do wspólnotowego świętowania Dni Patrona – św. Mateusza. Zachowując przepisy sanitarne bądźmy razem. Zapomnijmy o dzielących nas poglądach politycznych. Radzę w te dni nie rozmawiać o polityce. Jesteśmy mieszkańcami tego samego miasta, które jest nam bliskie. Tworzymy wspólnotę mieszkańców Pułtuska. Każdy z nas chce być pełnowartościowym jego obywatelem. Nasz Patron przypomina nam, że mamy wszyscy jednego Ojca – Boga, dlatego, nawet różniąc się, jesteśmy dla siebie siostrami i braćmi. Proszę wszystkich o obdarowywanie się życzliwością i uśmiechem.

W ostatnią niedzielę zagadnąłem wychodząca z bazyliki po Mszy Świętej młodą parafiankę: Milo panią widzieć. Odpowiedziała – Czas wracać! To jej powiedzenie dedykuję wszystkim, którzy z racji pandemii lub innych powodów jeszcze nie wrócili do liturgicznego życia parafii. Czas wracać!

W oczekiwaniu na serdeczne spotkanie –

Ks. Wiesław Kosek

Zachęcam do obejrzenia informacji, do ktorej link podaję poniżej. 

https://www.facebook.com/krdpfm/videos/387570276378729

Kontakt

Bazylika Pułtuska
Parafia Św. Mateusza

ul. Marii Konopnickiej 1
06-100 Pułtusk
Polska

Kancelaria Parafii św. Mateusza
tel: (023) 692 02 82 wew. 213
Czynna:
pn.-so. 10.00-12.00 i 16.00 - 18.00